فروشگاه شما X

بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور

 • ارسال شده در تاریخ : 5-02-1397, 14:27
 • توسط: admin
 • نظرات : 0
 • موضوع: ---
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور

انگل خارجی (Cryptobia branchialis)

عامل :

انواع تاژکداران می توانند پوست و آبشش ماهیان گرمسیری را درگیر خود نمایند . این تاژکدار لوبیایی شکل مانند عامل بیماری کاستیا بوده و اطلاعات زیادی در مورد آن منتشر نشده است.عامل این بیماری branchialis Cryptobia می باشد.

علائم :
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
تیره رنگ شدن بدن ، افزایش ترشحات مخاطی بدن ، کدورت پوست ، از دست دادن فلس ها ، نفس نفس زدن و مشکلات تنفسی و کاهش اشتها و کاهش وزن از نشانه های بیماری به شمار می آید .

در مراحل پیشرفت بیماری بروز عفونت های ثانویه باکتریایی دور از انتظار نیست . عاملی که می تواند به کاهش رنگ و به وجود آمدن پلاک های قرمز رنگ بر روی بدن ماهی مبتلا می گردد.

برای تشخیص بیماری با نمونه برداری از قسمت هایی از باله و پوست و قراردادن آن در زیر میکروسکوپ و با بزرگ نمایی 200 و یا 300 می توان به راحتی تاژکداران عامل بیماری را به خصوص بر روی باله ها مشاهده نمود.

درمان:

درمان با فرمالدئید ، مالاشیت گرین و سولفات مس نتایج خوبی به بار آورده است.البته قرار دادن ماهی در حمام آب شیرین موثر بوده است. در مواقعی که عوامل باکتریایی ماهی را دچار عفونت ثانویه کرده داروهای nifurpirinol و یا furaltadone نیز تجویز می گردد.


انگل های سخت پوست (Livoneca)

عامل :

همانند ماهی های آب شیرین ، ماهی های دریایی نیز توسط شپش ماهی آلوده می گردند . این انگل های سخت پوست که از گونه Livoneca و یا Lernaeascus می باشند تاحد زیادی مشابه سخت پوستان انگلی ماهیان آب شیرین (لرنه آ و آرگولوس) بوده و بیشتر در ماهیانی که از جنوب شرق آسیا وارد شده اند یافت می گردد .

علائم:
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
این انگل بر روی پوست ماهی زندگی کرده و با ایجاد زخم برای تغذیه خود موجب عفونت هایی در این مناطق می گردد. علاوه بر این ، ماهی آلوده وزن خود را به طور قابل توجهی از دست داده و از نظر رفتار یا بسیار مضطرب گردیده و یا بالعکس بی توجه خواهد بود.

درمان:

درمان این بیماری باید به گونه ای صورت گیرد تا علاوه بر از بین بردن انگل اصلی لاروهای آزاد آن نیز از بین برود تا موجب عفونت های جدید نگردد. Livonecaترجیحا با دست یا موچین از روی پوست ماهی برداشته می شود اما برداشت مکانیکی Lernaeascus ممکن نیست چرا که انگل با عضو انگل مانند خود به عمق بافت نفوذ نموده است.

داروهای ضد انگل مانند Trichlorfon و یا دیگر سموم ارگانوفسفره می تواند در از بین بردن این سخت پوستان موثر باشد. معمولا پس از درمان با داروهای ضد انگل به راحتی می توان کرم لنگر دار Lernaeascus را که نیمه جان شده اند با موچین از سطح بدن ماهی جدا ساخت هرچند در اکثر مواقع خود انگل از بدن ماهی جدا شده و به کف اکواریوم خواهد رفت .

در صورتی که زخم ها دچار عفونت ثانویه گردد می توان از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده نمود.

بیماری لکه سیاه (black oodinium )

عامل :

Turbellarians کرم هایی بیضی شکل و کوچک بوده و اکثرا در ماهی های دریایی یافت می شود . به صورت تجربی مشخص شده که ماهی هایی که منشا آنها هاوایی و جزایر همسایه آن می باشد به طور معمول به این کرم آلوده می باشند .

علائم:
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور

معمولا نقاط سیاه رنگی بر روی تمام بدن ماهی (کمتر در باله ها و گاهی اوقات در بافت آبشش ) پخش شده و انگل با این نشانه مهم شناخته می گردد. در ماهی گونه Zebrasoma flavesrcens در ابتدا ماهی عصبی به نظر آمده و کم کم بی توجه می گردد . پوست و چشم ها پوششی از یک لایه مخاطی ابری شکل پوشیده شده و تنفس ماهی به مشکل بر خواهد خورد . در مراحل پیشرفته تر پوست ماهی دچار خونریزی شده و ماهی مساعد به عفونت های باکتریایی ثانویه به خصوص در ناحیه پوست و باله ها خواهد شد.

درمان:

روش های زیر می تواند برای درمان ماهی های آلوده استفاده گردد:

- حمام 10 تا 15 دقیقه ای در آب شیرین در 5 روز متوالی

- یک میلی گرم در لیتر یا یک پی پی ام داروی trichlorfon در سه روز متوالی

بیماری مخملی دریایی (Oodinium or Amyloodmorsrs)

عامل:

تک یاخته ای به نام Amyloodinium ocellatum بوده و همتای بیماری زای آن در ماهیان آب شیرین (عامل بیماری ولوت ) pilluluris Piscinoodinium می باشد.تشخیص این بیماری بسیار مشکل بوده و با چشم غیر مصلح به سختی قابل بررسی است.

علائم:
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
ماهی آلوده معمولا بی قرار بوده و از مشکلات تنفسی رنج می برد . مبتلایان بدن خود را به اشیاء ، و مرجان های درون آکواریوم مالیده و به صورت آویزان بر روی سطح آب مشاهده می گردند. ماهی بیمار در برخی مواقع دارای تنفسی سریع گشته و در پایین مخزن بی حرکت می ماند . Amyloodinium را می توان به راحتی بر روی مخاط پوست یا آبشش و در زیر میکروسکوپ و با بزرگ نمایی 100 تا 200 مشاهده نمود .برای مقابله با این موجودات تک سلولی مخروطی شکل اطلاع از چگونگی چرخه زندگی آنا ضروری به نظر می رسد.معمولا انگل پس از اتصال به میزبان شروع به تکثیر سلول های دختر نموده و پس از مدتی اسپور های خود را در آکواریوم رها می سازد . این نوزادان ( dinospores ) که توانایی شنای مسقل را دارا هستند حدود 24 ساعت زمان دارند تا به میزبان جدید خود متصل گردند در غیر این صورت به سرعت کشته خواهند شد . صادر کنندگان، وارد کنندگان ، عمده فروشان، خرده فروشان و علاقمندان به ماهی ها اغلب با استفاده از سولفات مس به مقابله با این بیماری می روند.

درمان:

از آنجایی که این انگل به راحتی منتقل می شود ، کل آکواریوم ، از جمله ماهی ها و اشیاء درون آکواریوم ، باید از آلودگی پاک گردند.برای این کارسولفات مس بسیار موثر می باشد.البته نباید فراموش نمود که استفاده از این ماده می تواند موجب مرگ و میز بی مهرگان و سخت پوستان شما درون آکواریوم گردد . پس باید ابتاد این موجودات را جداساخت و با اضافه کردن 0.2 پی پی ام سوولفات مس و در مدت 8 تا 10 روز به درمان اقدام نمود تا تمام اسپور های آزاد کشته شوند .

کاهش تدریجی شوری آب به میزان 1.015-1.016 گرم / میلی لیتر ، شانس زنده بودن این انگل را به پایین ترین حد ممکن کاهش دهد .

اگر بیماری در مراحل مقدماتی خود تشخیص داده شود می توان از حمام آب شیرین برای درمان بیماری بهره برد .در صورتی که بافت آسیب دیده به موقع درمان شود ماهی شما می تواند مستعد به ابتلا به عفونت های ثانویه باکتریایی گردد. در این حالت می توانید از داروهای ضد باکتری ماندد nifurpirinol ، furaltadone و ... استفاده نمود .

تک یاخته ای به نام (Uronema marinum)

عامل :

انگل Uronema marinum همتای Tetrahymena pyriformis در ماهی های آب شیرین می باشد. این این انگل مژه دار در ماهی های ضعیف و تازه واردی که در شرایط نامناسبی حمل و نقل گردیده بیشتر ایجاد بیماری می کند و نتایج فاجعه آمیزی در پی خواهد داشت.

علائم :
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
نشانه های ابتدای این بیماری
 
بسیار شبیه به بیماری های باکتریایی بوده و با علائمی همچون به وجود آمدن پلاک های خونین و زخم در بدن ماهی مشخص می گردد شاید به همین دلیل اغلب در اکثر مواقع این بیماری انگلی را با بیماری های باکتریایی اشتباه تشخیص داده و بدون دلیل با آنتی بوتیک ها مورد درمان قرار می گیرد.

در مراحل اولیه بیماری معمولا ترشحات مخاطی بدن ماهی افزایش یافته و ماهی در حالت تاسف باری به کف آکواریوم رفته و به نفس نفس خواهد زد . در مراحل پیشرفته تر پلاک های قرمز رنگی بر روی بدن شکل گرفته و کم کم به حالت زخم هایی توسعه می یابد. در این مقطع معمولا درمان پاسخی نخواهد داد.

علاوه بر نشانه های آسیب شناختی ، رفتار غیر طبیعی ماهی ها ، گیره ای شدن باله ها و شنا در سطح آکواریوم در حالی که ماهی به شدت نفس نفس میزند از نشانه های بارز این بیماری است.ضمن اینکه نباید از بروز عفونت های ثانویه باکتریایی در مراحل پیشرفته بیماری غافل ماند.

درمان :

استفاده از داروهای فرمالدئید و مالاشیت گرین به تنهایی موثر می باشد. .حمام آب شیرین و حمام کوتاه مدت با متیلن بلو نیز در درمان بیماری مفید می باشد. در برخی مواقع ترکیب روش های مختلف نتایج بسیار خوبی به بار خواهد آورد. به عنوان مثال درمان همزمان با فرمالدئید ، مالاشیت گرین و پس از آن قرار دادن ماهی به مدت 3 تا 10 دقیقه و پس از آن در حمام متیلن بلو قرار می گیرد.

آنتی بیوتیک هایی همچون Furaltadone و nifurpirinol برای درمان عفونت های ثانویه باکتریایی تجویز می گردد.

سوراخ درسر (hole in the head disease)

عامل :

تک یاخته ای به نام Hexamita / Spironucleus بوده و معمولا ماهیانی را درگیر می سازد که بیشتر از سایرین دچار استرس گشته اند . سرد بودن آب ، کیفیت پایین آب و ... می تواند از عوامل اصلی بروز استرس و رخ دادن این بیماری به شمار آید. شباهت فراوان این انگل تاژکدار با نوع آب شیرین آن سبب شده تا با نام Hexamita / Spironucleus که عامل اصلی بیماری در ماهیان آب شیرن است شناخته گردد .

علائم :
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
ماهی آلوده رنگ خود را از دست داده و رنگ پریده به نظر می آید . کاهش ناگهانی وزن و بی اشتهایی ، بی توجهی به کنش ها و ترشح ماده لزج مانند سفید رنگ (گاهی اوقات آبی ) به خصوص در زمان بروز عفونت های باکتریایی و انگلی ثانویه از علائم اصلی بروز این بیماری به شمار می آید .

انگل می تواند موجب تحریک روده ها گردیده و با زخم نمودن آنها منجر به افزایش تشکیل موکوس و یا اسهال گردد. در معاینات میکروسکوپی مدفوع تازه ماهی بیمار یا محتویات روده ماهی مرده ( با بزرگنمایی 200 یا 300 ) می توان به وفور این تاژکداران را که بسیار شبیه به اسپرم هستند مشاهده نمود .

پیشگیری و کنترل بیماری:

استفاده از مترونیدازول به مدت سه روز بسیار مفید و کار آمد بوده است.به طور همزمان و برای مقابله با عفونت ثانویه باکتریایی می توان از داروهایی مانند nifurpirinol و یا nitrofurazone استفاده نمود . مترونیدازول را می توان به صورت مخلوط نمودن در مواد غذایی نیز به ماهی خوراند . پس از درمان، ممکن است برخی حفره ها تا پایان عمر همراه ماهی باقی بمانند .


کدورت پوست (Brooklynella hostilis)

عامل:

بیماری کدورت پوست یک بیماری متداول و شایع در آکواریوم های آب شور بوده و همتای این بیماری در آکواریوم آب شیرن چیلودونلا نام دارد

علائم:
بیماریهای انگلی در ماهیان آب شور
کدورت پوست و در برخی مواقع لایه های لزج موکوسی و رشته مانند آویزان بر روی بدن ماهی ، کدر شدن چشم ، دیده شدن ماهی ها با آبشش های باز همراه با مشکلات تنفسی . ماهی آلوده بی توجه بوده و اشتهای خود را از دست می دهد . ماهی ها معمولا در کف یا سطح آکواریوم بی حرکت باقی می مانند.

انگل در شرایط نامناسب وفقر آب ، تغذیه ناقص و کلیه عواملی که بتواند سیستم ایمنی ماهی ها را تضعیف نماید فعال گردیده و به سرعت ساکنین آکواریوم را آلوده می سازد .

در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ، بیماری پیشرفت نموده و ماهی به عفونت های ثانویه باکتریایی دچار می گردد

درمان:

استفاده از فرمالدئید به همراه مالاشیت گرین در درمان این بیماری موثر بوده است. بهره بردن از داروهایی همچون Quinacrine و سولفات مس به صورت کنترل شده و محدود نیز مثبت ارزیابی شده است.

جهت از بین بردن انگل فر و بردن ماهی ها در حمام آب شیرین به عنوان درمانی مفید توصیه گردیده است.
Tags
File engine/modules/userbox.php not found.

ارسال نظر

 • عکس خوانده نمی شود
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !