فروشگاه شما X

اخبار ماهیهای وارداتی

مافیای واردات ماهیان زینتی 400 میلیون دلار در سال جا به جا می کنند

مافیای واردکنندگان ماهیان زینتی که برای مراجع رسمی کشور شناخته شده هستند، سالانه 400 میلیون دلار از ارز کشور را خارج کرده و بدون کنترل سلامت، ماهی وارداتی را در بازارهای داخلی عرضه می کنند. 

مافیای واردکنندگان ماهیان زینتی که برای مراجع رسمی کشور شناخته شده هستند، سالانه 400 میلیون دلار از ارز کشور را خارج کرده و بدون کنترل سلامت، ماهی وارداتی را در بازارهای داخلی عرضه می کنند. 


مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان زینتی کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: مافیای واردات کشور با استفاده از رانتهای موجود در سیستمهای وارداتی سالانه 400 میلیون دلار ماهی زینتی وارد کشور می کنند که 70 درصد آنها بدون ضابطه و قرنطینه لازم بلافاصله در بازارهای داخلی عرضه می شود، این در حالیست که ماهیهای وارداتی 18 تا 28 روز باید در قرنطینه کامل باشند.

مسعود صالحی افزود: ماهیهای واردشده از کشور تایلند و چین در حالی وارد بازارهای داخلی می شوند که بعضی از آنها به صورت بالفعل مولد نیستند و از سویی دیگر بسیاری از بیماریها را در داخل آکواریومهای پرورش دهندگان داخلی تزریق می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در حالی 70 درصد ماهیهای وارداتی بلافاصله در بازار به فروش می رسند که حجم قابل توجهی از ماهی های وارداتی بر اثر بیماری و شوک حاصل از حمل و نقل دچار تلفات گسترده شده و خسارتی بالغ بر 330 میلیون دلار بر اقتصاد کشور تحمیل می کنند.

تشکلهای پرورش دهنده ماهی زینتی به حاشیه رانده شدند

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان ماهیان زینتی همچنین تصریح کرد: خط مشی موجود در سازمان جهاد کشاورزی استان تهران در زمان مدیریت قبلی به گونه ای بود که هیچ ضابطه و کنترلی برای واردات ماهی به بازارهای تهران وجود نداشت و اساسا کنترلی بر سلامت ماهیان وارداتی صورت نمی گرفت.

صالحی تاکید کرد: در حالی واردات ماهیان زینتی زیر نظر سازمان دامپزشکی صورت می گیرد که کارشناسان این سازمان کمتر از اطلاعات تخصصی مربوط به ماهیان زینتی بهره برده اند و حاضر به مشاوره با تشکلهای بخش خصوصی نیستند.

وی ادامه داد: سازمان دامپزشکی واردات حلزون فیلی را ممنوع کرده است که علت اعلام شده از سوی این سازمان، ناقل بیمار و تهدیدکننده مزارع برنج معرفی شده است. این در حالیست که علت مذکور فاقد توجیه علمی بوده و موید آن پرورش گسترده این نوع حلزون در کشور تایلند با وجود مزارع بسیار بزرگ و گسترده برنج است.


تعرفه مصوب شده مجلس اجرا نمی شود

صالحی با اشاره به اصلاحیه مجلس درباره تعرفه کالاهای کشاورزی یادآور شد: هرچند مجلس شورای اسلامی در جریان بودجه نسبت به ضابطه مندی تعرفه کالاهای کشاورزی اقدام کرد اما با گذشت بیش از سه ماه از آغاز سال جدید تاکنون تعرفه ها اعمال نشده است.

وی با تاکید بر پروانه واردات ماهیان زینتی گفت: بر اساس پروانه صادرشده که بین سازمان شیلات و دامپزشکی تنظیم شده است، تولیدکننده بر اساس 20 درصد میزان تولید با کسب اخذ مجوز لازم می تواند اقدام به واردات ماهی مولد کند. این در حالیست که مجوز مذکور به کسانی داده شده که اساسا تولیدکننده ماهیان زینتی نیستند و این مساله برای سازمان دامپزشکی و سازمان شیلات کاملا مشخص و محرز است.

صالحی افزود: در حالی واردکنندگان ماهیان زینتی و مافیای موجود در بازار از حمایتهای دولت از قبیل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی بهره مند می شوند که اساسا در هیچ کجا تعریف درستی از تولیدکننده ماهیان زینتی از غیرتولیدکننده نشده و تولیدکننده داخلی به علت کمبود نقدینگی همیشه مجبور به تحمل ضرر و زیان است.

وی اظهار امیدواری کرد با مدیریت جدید سازمان جهاد کشاورزی استان تهران وضعیت بازار ماهیان زینتی این استان به شکل صحیحی اصلاح شده و تشکلهای داخلی نیز مورد تفقد این سازمان قرار گیرند
 
 واردات 6 هزار تن ماهی تیلاپیا از کشورهای دیگر به ایران
 
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اردبیل؛ دکتر محمد پورکاظمی در بازدید از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان پارس آباد با بیان اینکه این شرکت ازویژگیهای مهمی در پرورش و تولید انواع ماهی گرم آبی و سردآبی دارد افزود : ماهی تیلاپیا یک گونه غیر بومی است که از سال 86 واردات شده واهداف تحقیقاتی با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی کشور انجام و در یک محیط بسته و گلخانه ای درحال پرورش و تحقیقات بر روی این گونه ماهی می باشد.


وی افزود : تاکنون 17 پروژه تحقیقاتی روی این گونه ماهی که از امگا 6 برخودار می باشد انجام شده بطوری که دریک مزرعه بخش خصوصی بافق استان یزد وبا هماهنگی های قبلی با سازمان محیط زیست و دامپزشکی کشور صورت گرفته درحال تحقیق و پرورش می باشد.


رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: درتحقیقات و تلاشهای مرکز توانسته ایم بیش از 99 درصد این نوع ماهی را با موفقیت به جنس نرتبدیل کنیم بطوری 4 درصد بالاتر از استانداردهای جهانی به این امر دست یافته ایم .


دکتر محمد پورکاظمی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 140 کشور دنیا گونه تیلاپیا را پرورش می دهند و در هرهکتار بیش از 20الی 10 تن این نوع ماهی برداشت می شود افزود : میزان تولید این گونه ماهی درسطح جهان یک میلیون تن بوده وفعلا به بیش از 4میلیون تن رسیده است.


وی از تفاهم نامه ای با شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در خصوص همکاری سازمان شیلات با این شرکت عظیم اقتصادی استان اردبیل و کشورمان خبر داد و افزود : شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با توجه به اینکه با کشورهای آذربایجان و ارمنستان هم مرزبوده و از شرایط آب ، خاک و آب و هوای مناسبی برخوردار می باشد می توان به تولید انبوه در زمینه تولیدات آبزی پروری دراین منطقه از لحاظ تولید صادرات و اشتغالزایی داشت.
 
 
 اخبار سامان دهی فروشندگان ماهی
 

اکونیوز: عضو شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان زینتی استان تهران گفت: توانایی بیتر تولید و کنترل واردات زمینه ساز اشتغال و رقم خوردن نوسعه پایدار می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "محمد محمدی" در گفتگو با اکونیوز با بیان این مطلب افزود: واردات ماهیان زینتی از کشورهایی نظیر مالزی، سنگاپور، اندونزی، تایلند و چین بدلیل حمل هوایی موجب قویتر شدن بازار ماهیان زینتی می شود.
وی تصریح کرد: گمان می رفت شیلات با راه اندازی شرکت تعاونی تولیدکنندگان ماهیان زینتی در استان تهران بتواند فروشندگان ماهیان زینتی را ساماندهی کند ولی تفکراشتباه بین اعضاء شرکت تعاونی مانعی برای این فکر بود..
محمدی اظهار داشت: با ساماندهی بازار فروش ماهیان زینتی در استان تهران، کشور از آسیب دور خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: با راه اندازی اتحادیه ای ضمن نظارت بر فعالیت تولیدکنندگان، نقش مهمی در ساماندهی فروشندگان ماهیان زینتی ایفا می شود.
 
 

در حالی که بازار ماهیان زینتی در دنیا گردش نقدینگی 20 میلیارد دلاری دارد و ایران می‌تواند 80 گونه ماهی بومی خود را در بازارهای اروپایی و آمریکایی عرضه کند، سهم کشورمان از بازار ماهیان زینتی کمتر از یک درصد برآورد شده است.

 

مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان ماهیان زینتی کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: سالانه حدود 20 میلیارد دلار در دنیا تجارت ماهیان زینتی ارزش اقتصادی دارد، اما به‌علت عدم سرمایه‌گذاری، با وجود داشتن مزیت نسبی هنوز اقدامی برای ورود به بازارهای بین‌المللی ماهیان زینتی نداشته‌ایم.

مسعود صالحی افزود: در ایران 80 گونه بومی و 200 گونه غیربومی تولید می‌شود که امکان صادرات برخی از گونه‌های داخلی به بازارهای بین‌المللی وجود دارد، حتی برخی از گونه‌های غیربومی نیز دارای مزیت نسبی برای صادرات هستند.

 

هزینه انتقال ماهی زینتی از ایران، کمتر از تایلند و سنگاپور

وی خاطرنشان کرد: هرچند کشورهای جنوب شرقی آسیا مثل تایلند، مالزی و سنگاپور به‌عنوان تولیدکنندگان ماهیان زینتی شناخته شده‌اند، اما هزینه حمل و نقل از این کشورها به قدری بالا است که هزینه انتقال این ماهی‌ها از ایران به صرفه‌تر خواهد بود.

صالحی ادامه داد: در صورت سرمایه‌گذاری، حتی می‌توان ماهی‌های تولیدی کشور را به بازارهای اروپایی و آمریکایی صادر کرد، چرا که در زمان حاضر یک قطعه ماهی انجل چهاراینچی در بازار اروپا 12 یورو خرید و فروش می‌شود، این در حالی است که همین ماهی در داخل کشور کمتر از یک‌هزار و 500 تومان قیمت دارد.

 

بستری برای صادرات ماهی زینتی وجود ندارد

مدیرعامل تعاونی تولیدکنندگان ماهیان زینتی کشور تصریح کرد: هرچند واردات ماهیان زینتی بیش از پنج میلیون و 42 هزار قطعه برآورد شده و ارزش وارداتی آن حدود 98 میلیون دلار در سال گذشته برآورد شده است، اما با وجود افزایش فرهنگ داشتن آکواریوم‌های خانگی در ایران، صادرات و سرمایه‌گذاری در آن چندان رونق ندارد.

وی یادآور شد: مشکلاتی که از سوی سازمان مربوطه برای تمدید پروانه بهره‌برداری وجود دارد، به قدری بالا است که تولیدکنندگان ماهیان واقعی زینتی که از لابی‌های قدرتمند برخوردار نیستند و به‌صورت تخصصی در حوزه تولید فعالیت می‌کنند، نمی‌توانند برای واردات یا صادرات این نوع ماهی اقدام کنند، این در حالی است که در فهرست واردکنندگان ماهیان زینتی، افرادی قرار دارند که بدون تخصص و با تکیه بر روابط و سرمایه‌های واسطه‌گری اقدام به این کار کرده‌اند.

 

ماهیان زینتی، جایگزین ماهی قرمز نیستند

صالحی تأکید کرد: هرچند در صورت جایگزینی ماهیان زینتی در سفره هفت‌سین می‌توان انتظار رونق اقتصادی قابل توجهی برای تولیدکنندگان این نوع ماهی در داخل انتظار داشت، اما به‌علت آنکه ماهی قرمز در سنت یک‌هزار ساله ایرانی و سفره‌های هفت‌سین جا دارد، به‌صورت منطقی نمی‌تواند جایگزین دائمی باشد.

وی اظهار داشت: ماهی قرمز از خانواده کپورماهیان با قدمتی یک‌هزار و 600 ساله از زمان امپراطوری تانگ در چین تولید شده و از سال 1502 به دنیا معرفی شده و یکی از نمادهای شادی، سرزندگی و برکت در سفره‌های هفت‌سین ایرانیان است.

صالحی همچنین گفت: هرچند برخی گونه‌های ماهی زینتی می‌توانند به‌صورت محدود در تنگ‌های بلوری بدون اکسیژن زنده بمانند، اما غالب ماهیان زینتی باید در فضایی مجهز به اکسیژن و با استفاده از غذای مناسب تغذیه شوند، این در حالی است که فرهنگ عامه فاقد چنین اطلاعاتی است و هرساله نیز حجم قابل توجهی از ماهی قرمز خریداری‌شده به‌علت شرایط بد نگهداری، از بین می‌روند.Tags
File engine/modules/userbox.php not found.

ارسال نظر

 • عکس خوانده نمی شود
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !