فروشگاه شما X

آب سالم در آکواریوم1

 • ارسال شده در تاریخ : 5-02-1397, 14:27
 • توسط: admin
 • نظرات : 2
 • موضوع: ---
آب سالم در آکواریوم


آب ابری یا (cloudy water)

معمولا یکی دو روز پس از پر کردن آکواریوم جدید شما با آب ممکن است متوجه مشکلی به نام آب ابری شوید . مشکلی که ممکن است شما را وادار به تعویض آب نماید . اما توصیه می کنیم صبور باشید و یک هفته به آکواریوم خود مهلت دهید تا به توازون بیولوژیکی خود در آید . البته باید به این نکته توجه نمود که این زمان یک هفته ای به فاکتور های مختلفی از جمله حجم مخزن ، درجه حرارت آب ، نوع شن و ماسه بستر ، فیلتراسیون ، هوادهی و حتی موجودات زنده درون آب از جمله حلزون ها و گیاهان آکواریومی شما بستگی دارد . در زیل به برخی از عوامل ابری کننده آب اشاره می گردد

تشخیص آب ابری:

آب آکواریوم شیری رنگ و متمایل به سفید دیده می شود

علت:

وجود مژه دارانی مانند تک یاخته ها و جلبک های تک سلولی در آب

حل مشکل:

آب پس از یک هفته روشن می شود برای سرعت بخشیدن به این کار می توانید مقداری از آب آکواریوم را با یک آکواریوم با شرایط مشابه تعویض نمایید در صورت از بین نرفتن مشکل پس از 10 تا 12 روز باید آکواریم را تخلیه نموده و پس از شستشوی کامل شن و ماه بستر مجددا آن را راه اندازی نمایید.

نکته مهم

در سایر موارد مانند سبز رنگ شدن ، قهوه ای شدن و زرد رنگ شدن آب شما باید به وجود جلبک ها شک نموده و نسبت به مبارزه با آنها اقدام نمایید


اهميت كنترل ميزان آمونياك آب

مهمترين ماده دفعي نيتروژني ماهي را آمونياك تشكيل مي دهد. اين ماده عمدتا در اثر تجزيه مدفوع ماهي و بقاياي غذاهاي خورده نشده توسط برخي از باكتريها و اجساد موجودات مرده در مخازن بوجود مي آيد كه اگر تحت تكثير چرخه آمونياك به مواد فرار و بي ضرر تبديل نگرد دمي تواند صدمات شديدي در مدت زمان نسبتا كوتاهي به شما وارد سازد و علاوه بر اثرات منفي مستقيم ، مي تواند زمينه سازد يك استرس مزمن و بدنبال آن بروض انواع بيماريها گردد.

راههاي كنترل و حذف آمونياك

۱- ايجاد چرخه آمونياك توسط فيلترهاي بيولوژيك

۲- استفاده از گياهان بعنوان مصرف كننده آمونياك

۳- تعويض مستمر آب بصورت روزانه

۴- فيلتر كردن آب با زئوليت

۵- کنترل اسیدیته و دمای آب

۶- كنترل سختي آب


اهمیت حرکت آب در آکواریوم و استفاده از پمپ هوا

هرچند تغذیه مناسب ، درجه حرارت و تثبیت فاکتور های آب از مهمترین عوامل مدیریتی در نگهداری آکواریوم به شمار می آید امانباید این نکته را فراموش نمود که حرکت آب و راکد نماندن آن شاید یکی از کلیدی ترین عوامل موجود در نگهداری از ماهیان زینتی است.به خاطر همین موضوع استفاده از یک پمپ هوای کارآمد جزو نخستین اصول نگهداری از ماهیان زینتی در اکواریوم به شمار می آید

رکود آب مساوی با رشد جلبک ها :

نبود حرکت مناسب در آب اکواریوم می تواند مناطق مرده بسیاری را در محیط زیست ماهیان شما ایجاد نماید . این نقاط مکان های برای بقایای پسماندها می باشد که در امنیت کامل در حال تجزیه و تولید مواد آلی خطرناک اندواین یعنی محیط کشت رایگان و بدون دردسر جلبک در تانک آب شما.

اهمیت تحرک آب در چرخه های زیستی :

عدم تحرک آب آکواریوم به راحتی می تواند ضمن اخلال در روند چرخه های زیستی به خصوص ممانعت از تصفیه بیولوژیکی باکتری های مفید موجب به وجود آمدن بحران نیتروژن در اکوسیستم کوچک شما گردد

یکنواخت سازی دمای آب

چرخش آب در آکواریوم به راحتی می تواند ضمن انتشار دمای بخاری از یک نقطه به سراسر آکواریوم موجب یکنواخت شدن حرارت در تانک شما گردد.

تثبیت گازهای حیاتی

تبادل گاز های موثر در زندگی ماهیان زینتی از جمله اکسیژن و دی اکسید کربن ضمن تثبیت اسیدیته آب موجب افزایش هوادهی و جذب اکسیژن در آکواریوم شما می گردد


بوی بد آب آکواریوم

1-بویی شبیه به تخم مرغ گندیده ناشی از سولفید هیدروژن: ممکن است در آکواریوم شما مناطقی وجود داشته باشد که هوا دهی در آن به خوبی انجام نگرفته و به اصطلاح فعالیت های بی هوازی در آن انجام می گیرد این مکان ها ممکن است در بین سنگ های آکواریوم شما قرار بگیرند . تعویض ترکیب سنگ های شما و هوادهی مناسب می تواند در رفع این مشکل شما را یاری دهد

2-بوی آمونیاک : این بو ناشی از چرخه نامناسب آمونیاک در آکواریوم و عدم تصفیه مناسب آب باشد .برای رفع این بو بهتر است از یک تصفیه قدرتمند تر استفاده نمایید . البته استفاده از ذغال اکتیو نیز توصیه شده است.

۳- بوی مرداب: این بو از کثیف بودن یک آکواریوم نشات می گیرد که متاسفانه هوا دهی مناسبی نداشته و تصفیه شنی آن کارایی خود را از دست داده است . به نظر من بهترین راه خلاصی از این مشکل تعویض آب آکواریوم و ترمیم سیستم تصفیه و هوا دهی می باشد .


تعویض هفتگی و درصدی آب اکواریوم خود را فراموش نکنید

اگر می خواهید ماهیان زینتی آب شیرین شما شادابی خود را از دست ندهند ، کمتر دچار بیماری گردند و تولید مثل بهتری داشته باشند توصیه می کنم تعویض درصدی آب اکواریوم را فراموش نکنید:

سیفون کردن و تعویض حدود 10 تا 15 درصد آب مخزن به صورت هفتگی بهترین روش برای تعویض مقطعی آب مخزن است الباته اگر فصت ندارید این عمل را به صورت هفتگی انجام دهید می توانید هر 2 هفته یکبار میزان 20 درصد آب اکوایوم خود را با آب تازه و بدون کلر جایگزین کنید. شاید باور نکنید که تغییرات جزیی آب برای ماهی گرمسیری شما شبیه سازی بارش باران در محیط مصنوعی آکواریوم است و او از این بابت بسیار لذت خواهد برد.

برای تعویض آب بهتر است نکات زیر را رعایت کنید :

قبل از سیفون و تعویض آب حتما وسایل الکتریکی ( از جمله بخاری و فیلتر ) را از برق جدا سازید تا خطری متوجه شما نگردد.فراموش نکنید که ماهی ها به علت تماس نداشتن با زمین تقریبا در یک فضای ایزوله نسبت به جریان برق زندگی می کنند و اگر الکتریسیته ناشی از برق در مخزن موجود باشد تنها در دراز مدت ممکن است بر روی لاروها به خصوص انحنای ستون فقراتشان تاثیر می گذارد.
حرارت آبی که قرار است جایگزین آب درون مخزن گردد باید تا حد امکان با دمای آکوایوم شما هم دما باشد تا استرس کمی به ساکنین آکواریوم وارد گردد
پر کردن مجدد مخزن باید به آرامی صورت گیرد و بهتر است شلنگ یا ظرف آب شما مستقیما بر روی دیواره آکواریوم قرار گیرد تا موجب به هم ریختن احتمالی وضعیت دکور و بستر تانک نگردد
پس از 15 دقیقه می توانید بخاری را روشن کنید تا به دمای ایده آل دست یابید . این مدت کوتاه 15 دقیقه ای این فرصت را به مخزن خواهد داد تا به طور طبیعی آب تازه با آب درون آکواریوم هم دما تر شده و از فشار بر روی بخاری شما بکاهد .


تغییرات آب آکواریوم را دست کم نگیرید

آیا تا به حال به نگهداری ماهی سالم بدون استفاده از داروهای مرسوم فکر کرده اید .آیا به اهمیت تعویض و نگهداری شرایط مطلوب آب فکر کرده اید؟...

چک کردن پارامتر های آب به خصوص آمونیاک ، نیتریت و یا سطح سختی و اسیدیته آب و نرمال نگه داشتن آن به خوبی می تواند سد فیزیکی محکمی را در برابر بروز بیماری های مختلف در آکواریوم ایجاد کند.آلوده بودن آب و لزج شدن سطح پوست ماهی و چشم ها به راحتی می تواند زمینه را برای حمله قارچی و انگلی مهیا سازد .آب آلوده سطح ایمنی بدن ماهی شما را کاهش داده و او را در مقابل عوامل بیماریزا بی دفاع خواهد ساخت .

خود من بارها خارش ماهیان را در آب آلوده دیده ام و عامل آن تنها و تنها کثبف بودن آب آکواریوم بود و پس از تعویض آب همه علائم بیماری در ماهی ها از بین رفت.به این نوع بیماری ها که ناشی از سطح ژایین کیفیت آب مربوط می شود به اصطلاح سندرم آب آلوده نیز گفته می شود.

پس تعویض به موقع آب آکواریوم ، استفاده از ذغال اکتیو ، سیفون شن و ماسه بستر را به موقع انجام دهید تا کمتر مورد هجوم عوامل بیماریزا قرار گیرید.


زرد یا قهوه ای رنگ شدن آب آکواریوم

همانطور که می انید آب آکواریوم معمولا روشن و بی رنگ است . اما ممکن است در برخی مواقع به ابری رنگ و در موارد نادری زرد یا قهوه ای رنگ گرددکه این خود می تواند زنگ خطری جدی برای بروز یک مشکل در آکواریوم شما باشد .مشکلی که می تواند امنیت زیستی ماهیان شما را به خطر اندازد. لذا باید این تغییر رنگ را جدی گرفته و بی درنگ نسبت به رفع آن تلاش نمایید.در این مقاله عواملی را که ممکن است موجب زرد یا قهوه ای شدن آب آکواریوم می شوند را بررسی می نماییم

باکتری ها:

معمولا رشد بیش از حد باکتری ها می تواند موجب بروز شکوفایی جلبک ها و ابری یا سبز شدن آب گردد. بنابراین بعید به نظر می رسد که باکتری ها بتوانند آب را زرد رنگ نمایند.

ترکیبات آلی محلول در آب :

این ترکیبات عموما ناشی از تجزیه پسماند های غذایی ، گیاهان پوسیده و فاسد شده و حتی ماهیان مرده می باشد . این ترکیبات آلی می تواند ضمن به خطر انداختن سلامت ماهی های درون آکواریوم و ایجاد بوی نامطبوع می تواند موجب تغییر رنگ آب گردد.

تانن ها:

یکی از مهمترین عواملی که می تواند موجب زرد یا قهوه ای رنگ شدن آب آکواریوم گردد وجود تانن ها در آب می باشد. این ترکیب آلی که در چوب های داخل دکوراسیون مخزن شما به وفور یافت می شود به مرور زمان وارد آب گردیده و موجب تغییر رنگ آب می گردد. تانن ها همچنین می توانند موجب اسیدی شدن آب گردند به طوری که وجود این ماده برای ماهیان زینتی بومی آمریکای جنوبی که اسید دوست هستند بسیار مفید بوده و موجب افزایش تخمریزی در آنها می گردد.

مراحل عیب یابی:

1. ابتدا باید فاکتورهای ضروری آب آکواریوم از جمله اسیدیته ، نیتریت ، آمونیاک ، نیترات و ... را به دقت چک نمایید.

2. وجود پسماندهای غذایی ، گیاهان پوسیده و فاسد شده و احیانا ماهیان مرده ای را که ممکن است در دکوراسیون آکواریوم گرفتار شده اند را بررسی نمایید.

3. عملکرد فیلتراسیون آکواریوم را مورد توجه قرار دهید.

4. وجود کف در آکواریوم را بررسی کنید . برای این کار می توانید مقداری از آب آکواریوم را داخل یک شیشه در بسته ریخته و با تکان دادن آب نوع کف روی آب را چک نمایید.

برطرف نمودن مشکل قهوه ای یا زرد رنگ شدن آب:

تانن ها:

بهترین راه بیرون آوردن دکوراسیون چوبی از داخل آب است البته اگر ماهی شما نیاز به اسیدی بودن آب دارد این کار به سود شما نخواهد بود.

ترکیبات نیتروژن دار:

اکر آمونیاک و نیترات شما با لا بود باید به سرعت برای آن چاره جویی کنید در غیر اینصورت باید شاهد مرگ و میر ماهیان خود باشید

ترکیبات آلی :

ماهیان مرده و گیاهان پوسیده را از داخل آب بیرون آورده و میزان تغذیه ماهی ها را برای کم کردن پسماند کاهش دهید . توصیه می کنم تا حد امکان برای کم شدن ضایعات غذایی و بر حسب مساحت بستر از ماهی کوریدوراس (کف خوار ) استفاده نمایید. اگر کف بر روی آب بود نشان دهند عدم فیلتراسیون صحیح آب مخزن شماست پس حتما سیستم فیلتراسیون آکواریوم را چک نمایید.

Tags
File engine/modules/userbox.php not found.

ارسال نظر

 • عکس خوانده نمی شود
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent

نظرات دیگران

| پاسخ | |  

فرزاد, در تاریخ: 11 شهریور 1394 14:37
با سلام..ممنون از مطالب خوب و کارآمدتون..یه سوأل داشتم من کف آکواریوم گیاه کاشتم..ودر ظرفهای پلاستیکی خاک گلدون ریختم و روی خاک تا ۵سانت شن ریختم..در حال حاظر خیلی کم رنگ آب زرد هست ولی فیلتراسیون که روشن میکنم این زردی از بین میره..ولی تو دو روز ۳ تا از ماهی های ماده گوپی بعد از زایمان مردن و بچه ماهی ها زنده هستن..یک ماده مولی هم داشتم که زایمان نکرد مرد..میشه راهنماییم کنید..دلیل از خاک گلدانها میشه؟؟

| پاسخ | |  

admin, در تاریخ: 15 شهریور 1394 21:24
نقل قول: فرزاد
با سلام..ممنون از مطالب خوب و کارآمدتون..یه سوأل داشتم من کف آکواریوم گیاه کاشتم..ودر ظرفهای پلاستیکی خاک گلدون ریختم و روی خاک تا ۵سانت شن ریختم..در حال حاظر خیلی کم رنگ آب زرد هست ولی فیلتراسیون که روشن میکنم این زردی از بین میره..ولی تو دو روز ۳ تا از ماهی های ماده گوپی بعد از زایمان مردن و بچه ماهی ها زنده هستن..یک ماده مولی هم داشتم که زایمان نکرد مرد..میشه راهنماییم کنید..دلیل از خاک گلدانها میشه؟؟

سلام دوست عزیز
گیاه آکواریومی نیازی به خاک گلدون نداره
فقط از شن اهکی استفاده نشه
ماهی گوپی هم هر چند وقت یک بار باید 25 درصد از آب کم بشه و آب جدید جایگزین کنید
مقداری نمک اشپزخانه هم تو آکواریوم بریزید، البته هر دفعه که آب آکواریوم رو کامل عوض کردی