فروشگاه شما X

آب سالم در آکواریوم2

 • ارسال شده در تاریخ : 5-02-1397, 14:26
 • توسط: admin
 • نظرات : 0
 • موضوع: ---
آب سالم در آکواریومسرعت بخشیدن به چرخه های بیولوژیک در آکواریوم

شاید مشکل ترین مرحله بعد از تاسیس و راه اندازی یک آکواریوم زمان دادن به محیط جهت تثبیت گازها و چرخه های زیستی به خصوص سیکل نیتروژن در ان باشد . کاری حساس که چند روزی کار شما را متوقف خواهد ساخت. ولی آیا راهی برای کاهش زمان این مراحل وجود دارد. در این مقاله سعی داریم راهی برای سرعت بخشیدن به این چرخه های زیستی را به شما بیاموزیم

استفاده از یک آکواریوم قدیمی:

اگر شما به یک آکواریوم قدیمی که مدت ها از تثبیت چرخه های زیستی در آن می گذرد دسترسی دارید می توانید با برداشت یک فنجان از شن و ماسه بستر آن و قراردادن آن در قسمتی از فیلتر آکواریوم جدید موجب سرعت بخشیدن به سیکل تثبیت گازها در آکواریوم خود شوید . البته این کار را می توانید با اضافه کردن چند حلقه سرامیکی از آکواریوم قدیمی به جدید نیز انجام دهید .
البته فراموش نکنید که این روش می تواند خطراتی را برای آکواریوم شما ایجاد کند
قبل از هر اقدامی باید از سلامتی محیط مخزن قدیمی اطمینان حاصل نمایید و فراموش نکنید که عوامل بیماریزا می تواند به راحتی از طریق شن و ماسه بستر و سرامیک به آکواریوم تازه تاسیس شما مهاجرت نماید.
بعد از حصول اطمینان از نظر سلامتی آکواریوم مبداء شما باید شرایط آب مخزن خود را از نظر اسیدیته و سختی و دمای آب تا حد امکان مشابه آکواریوم قدیمی درآورید تا باکتری های مفید و مهمان شما بعد از انتقال به آکواریوم جدید بر اثر تغییرات زیاد در محیط زیست خود دچار شوک و مرگ نگردند.
و نکته آخر اینکه بعد از انتقال شن و ماسه یا سرامیک به آکواریوم جدید باید ماهی ها را در مدت کمی به آکواریوم اضافه نمایید تا باکتری های شما به منابع آمونیاکی جدید دسترسی کافی داشته باشند.


وجود کف درسطح آب آکواریوم

به نظر شما کف تشکیل شده بر روی سطح آب آکواریوم شما خطرناک است؟ با کف های تشکیل شده در سطح آکواریوم چه باید کرد؟

کف ناشی از ریختن آب به داخل آکواریوم:

معمولا این کف ناشی از ریختن آب به صورت غیر اصولی به داخل آکواریوم است و هیچ خطری برای ماهیان شما ندارد . ریختن آب از بالا به روی شن ها عامل اصلی ایجاد این نوع کف است . اگرتمایل خاصی برای تشکیل نشدن این کف دارید یا باید آب را در پایین ترین حد ممکن به آکواریوم اضافه کنید و یا با کمک یک میله و یا بشقاب آب را به صورت شیبدار به آکواریوم بریزید.درصورتی هم که زیاد به این موضوع حساس نیستید صبر و حوصله به خرج دهید تا به تدریج این کف از بین برود.

کف ناشی از صابون و مواد شوینده:

اگر در سطح آب آکواریوم خود با کفی روبرو شدید که در زیر نور با رگه های رنگی دیده می شود . بهتر است ماهی های خود را به آب اضافه نکنید اگر هم این کار را قبلا انجاام داده هاید باید به سرعت آنها را از آب خارج سازید . چون کف ناشی از مواد شوینده حتی به میزان ناچیز به راحتی ماهیان شما را خواهد کشت. راه چاره برای نجات شما از این وضعیت بیرون ریختن آب آکواریوم و شستن مجدد محتویات آکواریوم از جمله فیلتر ها ، شن و ماسه ، شیشه و ... برای از بین بردن آثار مواد شوینده است. .

کف ناشی از مواد پروتئینی:

این کف معمولا در آکواریوم های آب شور شایع است اما اگر مواد غذایی ماهی شما سرشار از پروتئین باشد پسماندهای غذایی می تواند این حالت را نیز در آکواریوم آب شیرین شما ایجاد کند . کف ناشی از پروتئین ناشی از حباب های کوچک هواست که در کنار هم به صورت پیوسته دیده می شود .حذف پسماند ها و گاهی اوقات خارج نمودن لاشه ماهیان مرده که اولین عامل کف پروتئینی در آکواریوم ماهیان آب شیرین است می تواند در رفع این مشکل کارساز گردد. تعویض قسمتی از آب و تمیز کردن فیلتر ها نیز می تواند در از بین بردن این کف شما را یاری دهد.

کف تولید مثلی:

معمولا برخی از ماهی ها مانند گورامی و فایتر در زمان تولید مثل اقدام به ساخت لانه های حبابی می کنند . این حباب ها نه تنها مشکل ساز نیستند بلکه نشان دهنده شادابی و سلامت ماهی شما هستند. در صورت مشاهده لانه های حبابی بهتر است آنها را ازبین نبرید چون باعث استرس فراوان ماهی شما خواهد شد. لانه های حبابی معمولا در زیر سطوح شناور بر روی آب آکواریوم ساخته می شوند.


چرا باید آب آکواریوم را تعویض نمود؟

تغییرات جزئی و کلی آب آکواریوم تابع دو عامل اصلی می باشد

1- جایگزینی مواد معدنی موجود در آب جهت تثبیت اسدیته و حفظ شرایط پایدار

2- کاهش سطح نیترات (NO3) ( افزایش تدریجی نیتریت و نیترات در محیط ممکن آسیب های جدی به ساکنان آکواریوم شما وارد آورد و موجب مرگ و میر آنها بر اثر مسمومیت ناشی از آنها گردد)

تغییرات آب برای کاهش نیترات محلول در آب

اگر شما به طور منظم نسبت به تغییرات آب آکواریوم اقدام ننمایید دو حالت مهم در مورد نیترات می تواند رخ دهد اول اینکه به علت تصفیه پسماندها ئو سایر محصولات جانبی آکواریوم به تدریج میزان نیترات محلول در آب افزایش یافته و از حالت نرمال که 50 ppm است به 200 ppm یا بیشتر از آن خواهد رسید و دچار مشکلات عدیده ای خواهید شد.

مرگ و میر ماهیان تازه خریداری شده:

شاید تا به حال با این مشکل مواجه شده باشید که ماهی تازه خریداری شما به محض ورود به آکواریوم خیلی زود دچار مرگ و میر می گردد . و البته اولین علتی که به نظر شما خواهد رسید متهم ساختن فروشگاهی است که ماهی را خریداری کرده اید.

اما شاید بهتر است کمی به عملکرد خود در تعویض آب مخزن تان توجه نمایید . معمولا در فروشگاه های آکواریوم تعویض مرتب آب مخازن در اولویت کاری قرار دارد و سطح نیترات آب معمولا ثابت و در حد نرمال است . حال اگر این عمل در آکواریوم شما زیاد مورد توجه نیست آب تانک شما به احتمال زیاد دارای غلظت بالای نیترات است در نتیجه ماهی خریداری شده شما به خاطر این اختلاف سطح در میزان نیترات دچار شوک و مسمومیت شده و خواهد مرد .

کاهش سطح ایمنی ماهی ها:

افزایش نیترات علاوه بر خطر مسمومیت می تواند در کاهش سطح ایمنی ماهیان شما نسبت به بیماری های آکواریومی موثر باشد . در اینگونه آکواریوم ها معمولا بیماری ها با شیوع بالایی رخ داده و کشنده تر از موارد عادی عمل خواهند نمود.

تغییرات آب برای جایگزینی مواد معدنی

کاهش بیش از اندازه مواد معدنی مفید در آب و افزایش مواد مضر می تواند در میزان اسیدیته آب مخزن اثر گذار باشد.با توجه به تولید همیشگی مواد اسیدی در محیط آکواریوم و مقابله به مثل مواد معدنی موجود در آب معمولا اسیدیته آب در رنج خواصی تثبیت می گردد. حال اگر میزان این مواد معدنی کاهش یابد آب به تدریج از حالت نرمال به اسیدی تر شدن پیش خواهد رفت . سقوط اسیدیته آب می تواند یکی از عوامل مهم در مرگ و میر ماهیان شما محسوب گردد


چه میزان از آب آکواریوم را باید تعویض نمود

اکثر آکواریوم دارهای خانگی در کشور ما عادت کرده اند که هرچند ماه یکبار آب آکواریوم خود را کاملا عوض کرده و پس از شستشوی تمام اجزای آکواریوم دوباره آن را راه اندازی کنند . اما آیا این کار درستی است؟

هرچند تعویض کامل آب آکواریوم کار مفیدی به نظر می رسد اما در عمل این کار می تواند ضربات جبران ناپذیری را به اکوسیستم مخزن شما وارد نماید . در برخی پژوهش های صورت گرفته به این نکته اشاره شده است که تعویض بیش از 30 درصد آب آکواریوم می تواند نوسانات شدیدی را در پارامترهای آب آکواریوم شما ایجاد نماید.در ذیل سعی می شود به برخی از این مشکلات اشاره گردد

1- تغییرات ناشی از تعویض زیاد آب می تواند به راحتی سطح ایمنی ماهی را نسبت به عوامل بیماریزا کاهش داده و آنها را مستعد به انواع بیماری های ماهیان زینتی بنماید.

2- تعویض بی رویه آب باعث کاهش مواد مغذی موجود در آب گشته و ضمن از بین بردن منابع غذایی باکتری های مفید در آکواریوم موجب نقص در چرخه گاز های آکواریوم گردیده و موجبات مسمومیت های مختلف و ایجاد شکوفایی جلبکی را به علت افزایش مواد آلی تجزیه نشده توسط این باکتری ها را فراهم می آورد.

3- زایمان و تخم ریزی زود رس به خاطر نوسان دمای حاصل شده از تعویض زیاد آب یکی از شایع ترین معضلات ممکن در این زمینه به شمار می آید .

بهترین میزان تغییرات آب :

با توجه به مطالب ذکر شده و اهمیت پایداری پارامتر های آب به خصوص گاز ها و درجه حرارت محیط تعویض بیش از 30 درصد آب به جز در شرایط اضطراری (مثل بروز بیماری ها و مسمویت ها) توصیه نمی گردد.

توصیه شده است که هر هفته 20 درصد از آب آکواریوم و یا هر هفته ای 2 بار و به میزان 10 درصد از آب آکواریوم جایگزین گردد

تبخیر آب آکواریوم

به این نکته توجه نمایید که آبی که قر ار است جایگزین آب تبخیر شده در آکواریوم گردد کاملا خالص باشد. در این حالت استفاده از نمک برای پیشگیری از بیماری ها و یا سایر مواد ضدعفونی در آب جایگزین توصیه نمی گردد چون چیزی که از آکواریوم شما تبخیر شده فقط و فقط آب خالص بوده و غلظت مواد استفاده شده قبلی در آکواریوم بر اثر این تبخیر افزایش یافته استچگونه دمای آب آکواریوم را کاهش دهیم؟

یکی از مشکلات ناشی از افزایش بی رویه دمای آب آواریوم کاهش میزان اکسیژن اشباع در آب می باشد، لذا در این زمان و قبل از هر اقدام دیگری باید هوادهی آکواریم خود را افزایش دهید تا سطح اکسیژن آب متعادل گردد. این عمل معمولا در افزایش دمای مقطعی آکواریوم شما کفایت می کند اما اگر موج گرمای شما طولانی مدت شد آنگاه بایدبرای خنک کردن آکواریوم به اقدامات تازه ای دست بزنید

1.خاموش نگه داشتن منابع گرما به خصوص بخاری و چراغ آکواریوم.

2.دور نگه داشت آکواریوم از تابش مستقیم نور خورشید.

3.برداشتن هود و درب از مخزن (اگر ماهی شما مثل دم شمشیری ها عادت به پریدن دارد در انجام این کار احتیاط کنید)

4.قرار دادن یک فن بر روی سطح آب به طوری که در سراسر آب ضربات یکسانی ایجاد نماید و موجب تلاطم آب نگردد

5.استفاده از بسته های یخ کوچک که البته در اکثر مواقع توصیه نمی گردد

نکته :
در پایان توجه داشته باشید که تغییرات ناگهانی دمای آب می تواند تاثیر سویی بر سیستم ایمنی ماهی شما داشته باشد.کنترل فسفات در آب آکواریوم

فسفاتها (PO4) در هر آکواریومی وجود دارند، عنصری مفید برای ضیافت جلبک ها
اثرات فسفات
خوشبختانه فسفات مستقیما نمی تواند به ماهیان شما آسیب برساند حتی اگر مقدار آن از حالت متعارف بالاتر برود . با این حال، شکوفایی جلبکی که نتیجه بالا رفتن میزان فسفات آب است در نهایت می تواند مشکلاتی را برای ساکنان آکواریوم شما ایجاد نماید. به عنوان مثال، سبز شدن آب که ناشی از رشد جلبک ها است می تواند مخزن شما را از اکسیژن تهی سازد، که این به نوبه خود می تواند به ماهی آسیب برساند.

منابع تولید فسفات در آکواریوم
فسفات عموما از ضایعات طبیع یداخل آکواریوم نشات می گیرد. علاوه بر تولید طبیعی فسفات گاهی اوقات ممکن است آب منطقه شما و یا منابع غذایی شماسرشار از فسفات باشد

منابع فسفات عبارتند از:

-پسماندهای مواد غذایی

-گیاهان پوسیده

-جلبک های مرده

-مدفوع ماهی ها

-ماهیان مرده

-آب منطقه شما

-نمک های شیمیایی آکواریوم

سطح نرمال فسفات
قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره شود که فسفات به دو صورت معدنی و آلی در آکواریوم یافت می شود و کیت های موجود در بازار تناه توانایی تشخیص میزان فسفات معدنی را دارند . معمولا نتایج تست به سه صورت تفسیر می شود:

1- 0.05 ppm یا کمتر(هر ppm برابر است با یک میلیگرم در لیتر) :شرایط آب ایده آل بوده و امکان رشد جلبک ها وجود ندارد

2-یک ppm : محیط برای رشد جلبک ها مساعد است

3-بین 2 تا 3 ppm:شرایط آکواریوم برای شکوفایی جلبکی مطلوب است

کاهش فسفات .

تعویض آب– تعویض به موقع آب آکواریوم اولین اقدام جهت کاهش فسفات آب می باشد البته اگر خود آب عامل فسفات نباشد.

تمیز کردن آکواریوم – تمیز کردن بستر جهت خروج پسماندها و استفاده بیولوژیک از ماهیان کف خوار کمک فراوانی به پایین آوردن فسفات می کند

جاذب فسفات – استفاده از مواد شیمیایی تجاری موجود در بازار که البته به خاطر احتمال بروز مسمویت توصیه نمی گردد

جلوگیری از افزاریش فسفات در آکواریوم:

1.تنظیم خوراک – فراموش نکنید که غذاهای پولکی آماده سرشار از مواد معدنی و فسفات است پس طوری برنامه غذایی ماهی ها را تنظیم کنید تا کمترین پسماند در آکواریوم شما یافت شود (حجم مواد مغذی شما ننباید بیشتر از نیاز ماهی ها باشد)

2.منابع آب – تست و آزمایش آب مورد استفاده در آکواریوم از نظر مقدار فسفات و در صورت نیاز تغییر منابع آبی شما

3.تعویض آب – تعویض 10 تا 15 درصدی آب آکواریوم در طول هفته

4.تعمیر و نگهداری تانک – حذف گیاهان پوسیده و موجودات مرده از آکواریوم و عدم استفاده از دکور هایی که مکان مناسب برای تجمع پسماند ها بوده ولی امکان نظافت آنها وجود ندارد

5.تمیز کردن فیلتر - تمیز کردن منظم بقایای موجود در فیلتر، جهت کاهش منابع فسفات در آکواریوم.
Tags
File engine/modules/userbox.php not found.

ارسال نظر

 • عکس خوانده نمی شود
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent

نظرات دیگران

در حال حاضر نظری ارسال نشده است ، اولین نفر باشید !